NewYorkPolonia >> Artyku艂
Polacy na Alasce

Data wstawienia: 12 kwietnia, 2005

Alaska to najwi臋kszy stan USA o powierzchni 1 519 000 km kw. (prawie 5 razy wi臋kszy od Polski), le偶膮cy na p贸艂nocno-zachodnim kra艅cu Ameryki P贸艂nocnej. Graniczy od wschodu z Kanad膮, od zachodu, przez Cie艣nin臋 Beringa z Rosj膮; wybrze偶a po艂udniowe i zachodnie po Cie艣nin臋 Beringa nale偶膮 do basenu Pacyfiku (Oceanu Spokojnego). Alask臋, ze wzgl臋du na zimny klimat i du偶e oddalenie od reszty kraju, zamieszkuje zaledwie ok. 650 000 os贸b. Stolic膮 stanu jest Juneau, a najwi臋kszymi miastami Anchorage i Fairbanks.

Alaska – pisze Krzysztof Muskalski, jeden z polskich turyst贸w, kt贸ry j膮 odwiedzi艂 w 2002 roku – to kraina przyg贸d, poszukiwaczy z艂ota, nieska偶onej natury... okrzykni臋ta mianem Last Frontier - Ostatniej Rubie偶y, wci膮偶 偶yj膮ca w duchu XIX-wiecznego Dzikiego Zachodu. Jest to jedno z niewielu miejsc na 艣wiecie, gdzie wspania艂a natura pora偶a swoim ogromem i pi臋knem. Znajduj膮 si臋 tu zar贸wno czynne wulkany jak i olbrzymie lodowce, a powierzchnia tylko jednego z nich jest r贸wna obszarowi Szwajcarii. Prawie wszystkie najwy偶sze szczyty Ameryki znajduj膮 si臋 tutaj. Rozleg艂e tundry, niezwykle bujne lasy, krystalicznie czyste rzeki sprzyjaj膮 obecno艣ci wielu wspania艂ych zwierz膮t. Na porz膮dku dziennym jest tu widok ogromnych 3,5-metrowych nied藕wiedzi grizzly, ponad dwudziestokilogramowych 艂ososi, czy wielkich stad 艂osi.

Alask臋 od dawna zamieszkiwali Indianie, Aleuci i Eskimosi. Dla Europy odkryli j膮 偶eglarze hiszpa艅scy w 1640 r. Rosjanie po raz pierwszy znale藕li si臋 na Alasce na pocz. XVIII w., jednak nie wiedzieli dok艂adnie gdzie s膮. My艣leli, 偶e to ci膮gle Syberia i 艣ci膮gali nawet danin臋 od tubylc贸w dla w艂adz syberyjskich. Dlatego przyjmuje si臋, 偶e dla Rosji odkry艂a Alask臋 – z punktu widzenia naukowego - w 1741 r. morska ekspedycja naukowa pod dow贸dztwem Du艅czyka w s艂u偶bie rosyjskiej Vitusa Beringa. Jednak dopiero w 1784 r. Rosjanie za艂o偶yli na Alasce – na wyspie Kodiak - pierwsz膮 osad臋 rosyjsk膮, a w 1799 r. osad臋 Sitka na Wyspie Baranowa, kt贸ra od razu zosta艂a i do 1906 r. by艂a stolic膮 Alaski. Faktyczne rz膮dy na Alasce sprawowa艂a w latach 1799-1863 Kompania Rosyjsko-Ameryka艅ska (za艂o偶ona g艂贸wnie dla handlu futrami, przewa偶nie wydr).

Po wybiciu prawie wszystkich wydr Rosjanie uwa偶ali, 偶e to bezu偶yteczny kraj. Nie widziano 偶adnych wi臋kszych korzy艣ci ekonomicznych z jego posiadania, chocia偶 pierwszy raz z艂oto odkryto tu ju偶 w 1861 r. nad brzegiem rzeki Stikine. Poza tym utrzymanie Alaski by艂o dla Rosji k艂opotliwe z powodu prawie ca艂kowitego wyt臋pienia tubylczej ludno艣ci (np. masakra Eskimos贸w w Sitka w 1802 r.); liczba Aleut贸w zmniejszy艂a si臋 w latach 1790-1867 z 20 000 do 2000. Jednocze艣nie dochodzi艂o do cz臋stych zatarg贸w z Wielk膮 Brytani膮 (Kanada) i Ameryk膮 w rejonach przygranicznych i przybrze偶nych z powodu kanadyjskich i ameryka艅skich my艣liwych i rybak贸w, jak r贸wnie偶 niesprzyjaj膮ca dla Rosji sytuacja polityczna po wojnie krymskiej (1853-56). Dlatego car Aleksander II postanowi艂 sprzeda膰 j膮 Stanom Zjednoczonym i to za 艣miesznie nisk膮 sum臋, bo zaledwie 7,2 mln dolar贸w. Nast膮pi艂o to w 1867 r. Natomiast 49 stanem USA zosta艂a Alaska dopiero 3 stycznia 1959 r.

Pierwszym ameryka艅skim gubernatorem czy raczej administratorem Alaski zosta艂 Polak, genera艂 w s艂u偶bie ameryka艅skiej, pochodz膮cy z Wielkopolski W艂odzimierz Bonawentura Krzy偶anowski (1824-1887), kt贸rego ojca siostra – Justyna – by艂a matk膮 Fryderyka Chopina. Krzy偶anowski zas艂u偶y艂 si臋 podczas wojny secesyjnej 1861-65, organizuj膮c cudzoziemski 58 Pu艂k Strzelc贸w Nowojorskich (zw. Polish Legion) i jako dow贸dca 2 brygady dywizji cudzoziemskiej w stopniu genera艂a brygady, szczeg贸lnie w wielkiej i krwawej bitwie pod Gettysburgiem.

Dlaczego akurat Krzy偶anowski zosta艂 gubernatorem Alaski? Ot贸偶 do jej kupna d膮偶y艂 贸wczesny ameryka艅ski sekretarz stanu Willian Henry Seward. Do prowadzenia negocjacji z Rosjanami Seward delegowa艂 gen. W艂odzimierza Krzy偶anowskiego oraz jako t艂umacza z j臋zyka angielskiego na rosyjski innego Polaka - Henryka Korwin-Ka艂ussowskiego. Genera艂 Krzy偶anowski by艂 tak skuteczny w swoich dzia艂aniach, i偶 dokona艂 bodaj jednej z najlepszych transakcji handlowych w historii 艣wiata. Za marnych 7 mln dolar贸w zap艂aconych carowi Aleksandrowi II nabyto obszar, kt贸ry stanowi ok. 20% powierzchni wielkich Stan贸w Zjednoczonych Ameryki. Obszar, na kt贸rym wydobyte z艂oto tylko podczas tzw. „gor膮czki z艂ota” w latach 1896-1902 kilkadziesi膮t razy przewy偶szy艂o sum臋 zap艂aconych 7 mln dolar贸w. A przecie偶 najwi臋kszym bogactwem Alaski jest ropa naftowa i gaz ziemny oraz olbrzymie zasoby le艣ne i rybne.

I pomy艣le膰, 偶e zaraz po kupnie Alaski, kt贸r膮 to nazw臋 nada艂 temu krajowi Seward, i kt贸ra w j臋zyku Aleut贸w znaczy „wielki kraj”, wielu polityk贸w i dziennikarzy ameryka艅skich nazywa艂o „Szale艅stwem Sewarda”, „Lodowni膮” (Icebergia) albo „Murem Rosyjskim” (Wallrussia).

W uznaniu zas艂ug przy kupnie Alaski Krzy偶anowski zosta艂 jej pierwszym gubernatorem/administratorem. Na tym stanowisku zorganizowa艂 administracj臋 ameryka艅sk膮 i zapocz膮tkowa艂 wielki program budowy dr贸g. Dzisiaj zas艂ugi Krzy偶anowskiego dla Alaski przypomina G贸ra Krzy偶anowskiego – Mount Krzyzanowski znajduj膮ca si臋 w p贸艂nocnej Alasce.

Krzy偶anowski nie by艂 jednak pierwszym Polakiem na Alasce. Prawdopodobnie pierwszy polski kontakt z Alask膮 mia艂 miejsce na pocz膮tku XVIII w. i dotyczy polskiego zes艂a艅ca Ignacego Kosarzewskiego, ksi臋dza unickiego z Wo艂ynia. Zosta艂 on zes艂any na rosyjski Daleki Wsch贸d za to, 偶e nie chcia艂 przej艣膰 na prawos艂awie. Sta艂 si臋 tam wielkim podr贸偶nikiem. Po 1713 r. by艂 na Alasce razem z rosyjskimi kozakami, kt贸rzy 艣ci膮gali danin臋 z miejscowej ludno艣ci na rzecz rosyjskiej administracji na Syberii. Jego dzia艂alno艣膰 na Alasce utrwali艂a kartografia. Z czas贸w rosyjskich i po dzi艣 dzie艅 jest osada Kosarewski na lewym brzegu rzeki Jukon, na wprost miasteczka Holy Cross. Domek Kosarzewskiego zaj臋li potem Indianie i wok贸艂 niego powsta艂a india艅ska osada nosz膮ce jego imi臋. Jest tu tak偶e rzeka Kosarzewskiego – Kosarefsky River, kt贸ra 艂膮czy si臋 z rzek膮 Jukon pod Holy Cross.

W wyprawie Vitusa Beringa maj膮cej na celu naukow膮 eksploracj臋 wschodnich kra艅c贸w Rosji, podczas kt贸rej dotarto do brzeg贸w Alaski w 1741 r., towarzyszyli temu s艂ynnemu podr贸偶nikowi du艅skiemu w s艂u偶bie rosyjskiej m.in. Polacy: Andrzej Wielkopolski, Andrzej Ko藕mian i Wilhelm Buczowski.

Nast臋pnym Polakiem, kt贸rego imi臋 zwi膮za艂o si臋 z Alask膮, a szczeg贸lnie z wyspami Aleuckimi jest Maurycy Beniowski. Ten konfederant barski wzi臋ty do niewoli przez Rosjan w rejonie 呕wa艅ca, zosta艂 deportowany w 1770 r. do Bolszeriecka na Kamczatce, gdzie zorganizowa艂 12 maja 1771 r. bunt zes艂a艅c贸w i na opanowanym przez siebie statku pop艂yn膮艂 do portugalskiego Makau. W drodze do wolno艣ci mia艂 podobno przep艂yn膮膰 Cie艣nin臋 Beringa (sk膮d zawr贸ci艂 na po艂udnie), a tak偶e odwiedzi膰 Aleuty (nale偶膮ce dzisiaj do Alaski) i p贸艂nocno-zachodnie wybrze偶e Ameryki, docieraj膮c mo偶liwie do samej Alaski. Beniowski poda艂 pierwsze dane o Aleutach.

W 1. po艂. XIX w. spora grupa Polak贸w znalaz艂a zatrudnienie w Rosyjsko-Ameryka艅skiej Kompanii Handlowej, szczeg贸lnie jako 偶eglarze. Byli jednak Polacy tak偶e w administracji kompanii i to na najwy偶szych stanowiskach. Jej dyrektorami, a zarazem gubernatorami Alaski byli m.in. Polacy: Szymon Janowicz w latach 1818-20 i Stefan Wojew贸dzki w latach 1854-59. Imi臋 Wojew贸dzkiego nosi od 1848 r. jedna z wysp w Archipelagu Aleksandra u po艂udniowo-wschodnich wybrze偶y Alaski (Wojewodski Island); ma ona oko艂o 70 km kw. Wojew贸dzkiego upami臋tnia jeszcze jedna nazwa geograficzna – Zatoka Wojew贸dzkiego (Wojewodski Harbour). Znajduje si臋 ona na po艂udniowym wybrze偶u Wyspy Admiralicji, od strony Frederic Sound, w Archipelagu Aleksandra. Nazw臋 t臋 nada艂 w 1838 r. kapitan Kompanii Rosyjsko-Ameryka艅skiej Dionizy Zaremba na cze艣膰 swego rodaka odgrywaj膮cego du偶膮 rol臋 w tej偶e Kompanii. Wracaj膮c do Janowicza, to on ju偶 w 1818 r. zorganizowa艂 wypraw臋 naukow膮 do wn臋trza Alaski.

Spo艣r贸d innych Polak贸w w Kompanii najbardziej znanymi byli Filip Baranowicz i wspomniany przed chwil膮 Dionizy Zaremba. Baranowicz by艂 jednym z pionier贸w przemys艂owego rozwoju rybo艂贸wstwa u wybrze偶y Alaski. Jego imi臋 nosi niewielki port rybacki na wyspie Ksi臋cia Walii w Archipelagu Aleksandra w zatoce Kasaan - Baranovich. Port ten za艂o偶y艂 Baranowicz jako czasow膮 przysta艅 ryback膮 i jako taka utrzyma艂a si臋 po dzi艣 dzie艅, nawiedzana przez rybak贸w g艂贸wnie w okresie wiosennego sezonu rybo艂贸wczego (po艂贸w 艂ososia).

Zaremba by艂 natomiast kapitanem statk贸w nale偶膮cych do Kompanii i z jej polecenia odby艂 w latach 1827-41 szereg rejs贸w rozpoznawczych wzd艂u偶 wybrze偶y Alaski oraz dzisiejszej Kolumbii Brytyjskiej (Kanada) i obecnych zachodnich wybrze偶y USA. To on odkry艂 du偶膮 rzek臋 Stikine, a u jej uj艣cia do cie艣niny Sumner zbudowa艂 w 1834 r. fort nazwany od jego imienia Fortem 艣w. Dionizego (obecnie miasto Wrangell, na wyspie Wrangell, na pd. od Juneau). Nast臋pnie przez kilka lat bada艂 Archipelag Aleksandra, odkrywaj膮c kilka nowych wysp. Jedna z nich, le偶膮ca mi臋dzy cie艣ninami Stikine i Sumner, zosta艂a nazwana jego imieniem – Zaremba Island lub cz臋艣ciej Zarembo Island. S膮siaduje ona z Wysp膮 Wojew贸dzkiego.

W Archipelagu Aleksandra jest jeszcze jedna polska nazwa geograficzna, pochodz膮ca ju偶 jednak z czas贸w ameryka艅skich. Jest to Wyspa Ko艣ciuszki (Kosciuszko Island). Wysp臋 t膮, le偶膮c膮 na zach贸d od Wyspy Ksi臋cia Walii bada艂 naukowo w 1879 r. ameryka艅ski geograf William Dall. Natkn膮艂 si臋 w贸wczas na wyspy nie maj膮ce jeszcze ustalonych nazw. Jedn膮 z nich nazwa艂 Wysp膮 Ko艣ciuszki, na cze艣膰 polskiego i ameryka艅skiego bohatera narodowego.

Wyspa Ko艣ciuszki obejmuje obszar 500 km kw., ma skaliste, trudno dost臋pne wybrze偶e, na p贸艂nocy g贸ry si臋gaj膮ce wysoko艣ci 900 m, jest g臋sto zalesiona i b臋d膮c wysp膮 bezludn膮 (odwiedzaj膮 j膮 jedynie rybacy i Indianie) nie ma 偶adnych dr贸g. Wysp臋 t膮, jako nosz膮c膮 imi臋 wielkiego Polaka postanowi艂 dok艂adnie zbada膰 polski geograf Stefan Jarosz (1903-1958), kt贸ry bada艂 Alask臋 podczas trzech podr贸偶y naukowych, odbytych w latach 1927-29, 1935-36 i 1936-37 z ramienia Instytutu Geograficznego Uniwersytetu Lwowskiego. Na Wyspie Ko艣ciuszki przebywa艂 dwa razy – w 1927 i 1936 r. Podczas drugiej wyprawy na wysp臋 (1936) natkn膮艂 si臋 na nieznan膮 g贸r臋, kt贸r膮 nazwa艂 G贸r膮 Krzy偶anowskiego (Mount Krzyzanowski), na cze艣膰 W艂odzimierza Krzy偶anowskiego – Amerykanina polskiego pochodzenia i pierwszego gubernatora Alaski. Jarosz odkry艂 r贸wnie偶 najwi臋ksze jezioro na wyspie i nazwa艂 je na cze艣膰 贸wczewsnego marsza艂ka Polski J贸zefa Pi艂sudskiego (Pilsudski Lake). Jarosz dokona艂 tak偶e pierwszego wej艣cia na najwy偶sz膮 g贸r臋 wyspy – Mount Francis (918 m).

Plan obu wypraw Jarosza by艂 bardzo bogaty. Jarosz przemierzy艂 wysp臋 w kilku kierunkach, op艂yn膮艂 j膮 na 艂odzi dooko艂a, wymierzy艂 znaczniejsze obiekty topograficzne, sporz膮dzi艂 map臋 wyspy. Ponadto zebra艂 i przywi贸z艂 do Polski bogaty materia艂 geologiczny, zoologiczny i botaniczny, wykona艂 ciekawe zdj臋cia filmowe. Wszystko to mia艂o na celu zapoznanie polskiego spo艂ecze艅stwa z t膮 dalek膮 wysp膮, nosz膮c膮 nazwisko polskiego bohatera narodowego (B. Ku藕mi艅ski). Poza dok艂adnym zbadaniem Wyspy Ko艣ciuszki Jarosz, podczas pierwszej wyprawy, dokona艂 wej艣cia na Pinnacle Peak na wyspie Unalasca na Aleutach, dokona艂 eksploracji rejonu lodowca Muldron i prze艂臋czy Gonnagal w pobli偶u Mount McKinley (6194 m) – najwy偶szego szczytu Alaski oraz doszed艂 nad Cie艣nin臋 Beringa. Jarosz by艂 najwi臋kszym polskim badaczem Alaski. Owocem jego podr贸偶y g贸rskich w tej cz臋艣ci Ameryki by艂 artyku艂 W g贸rach Ameryki P贸艂nocnej, opublikowany w „Wierchach” (t. 26, 1957).

Poza Jaroszem przebywa艂 naukowo na Alasce znany p贸藕niej polski geolog Henryk Czeczott (1875-1928). Przebywa艂 na koszt pa艅stwa rosyjskiego, aby zapozna膰 si臋 z tutajszym g贸rnictwem z艂ota w okresie tzw. „gor膮czki z艂ota” (1896-1902). Jego spostrze偶enia i do艣wiadczenia mia艂y by膰 wykorzystane przy wydobywaniu z艂ota nad syberyjsk膮 rzek膮 Ob oraz w A艂taju Syberyjskim. Z kolei na koszt syberyjskiej sp贸艂ki wydobywaj膮cej z艂oto The Upper Amur Gold Mining Co. przebywa艂 na Alasce w 1912 r. Kazimierz Grochowski (1873-1937). Mia艂 on przeprowadzi膰 niezale偶ne badania geologiczne teren贸w z艂otono艣nych Alaski dla cel贸w por贸wnawczych oraz zapozna膰 si臋 z post臋pami mechanizacji w eksploatacji z艂ota i innych minera艂贸w. Warto tu wspomnie膰, 偶e pierwszym dru偶b膮 na weselu Kazimierza Grochowskiego z Elisabeth Jumith w San Francisco 5 listopada 1912 r. by艂 nie kto inny jak sam John Griffith, czyli Jack London, pisarz, kt贸ry swoimi powie艣ciami jak Zew krwi (1903, wyd. pol. 1924) czy Bia艂y kie艂 (1906, wyd. pol. 1926) przybli偶y艂 polskiej m艂odzie偶y Alask臋 – jej pi臋kn膮 i dzik膮 przyrod臋. Opr贸cz Czeczotta i Grochowskiego badania geologiczne i g贸rnicze na Alasce prowadzili inni geolodzy polscy: Karol Bohdanowicz (1864-1947) w 1901 r. i J贸zef Morozewicz (1865-1941) oraz geografowie Alfred Jahn (1915-1999, autor pracy „Alaska” 1966), Jaros艂aw Potocki i Eugeniusz Romer (1871-1954). Romer prowadzi艂 na Alasce w 1913 r. badania geomorfologiczne G贸r Skalistych oraz studia nad zjawiskami zwi膮zanymi z topnieniem lodowc贸w w s艂ynnej Zatoce Lodowc贸w i zatoce Yakutat. W uznaniu jego zas艂ug dla nauki Urz膮d Geograficzny Stan贸w Zjednoczonych nazwa艂 jego imieniem w 1924 roku jeden z najwi臋kszych tzw. topniej膮cych lodowc贸w (Romer Glacier) znajduj膮cych si臋 na zachodnim wybrze偶u Glacier Bay (Zatoki Lodowc贸w).

Du偶e zas艂ugi w badaniu obszar贸w arktycznych Ameryki po艂o偶y艂 oficer ameryka艅ski polskiego pochodzenia Fryderyk Schwatka (1849-1892), kt贸ry w艂a艣ciwie nazywa艂 si臋 Schwa艂ka (tak z polska podpisa艂 raz pewien dokument). Poza wypraw膮 do Arktyki zorganizowa艂 dwie wyprawy badawcze na Alask臋 – w 1883 i 1886 roku. Podczas pierwszej wyprawy p艂yn膮c na tratwie zbada艂 dok艂adnie bieg wielkiej rzeki Jukon (3700 km od 藕r贸de艂), a偶 do jej uj艣cia do Morza Beringa (Pacyfik). Natomiast podczas drugiej ekspedycji bada艂 niezbadany dot膮d obszar ci膮gn膮cy si臋 od G贸r 艢w. Eliasza do wybrze偶a Pacyfiku, odkrywaj膮c rzek臋 Jones i wykonuj膮c map臋 zbadanych teren贸w. Owocem tych wypraw by艂y m.in. ksi膮偶ki: „Along Alaska’s Great River” (1885, o podr贸偶y badawczej po rzece Jukon), „Nimrod in the North” (1885, o przygodach na arktycznej Alasce), „The Children of the Cold” (1886, o 偶yciu w艣r贸d Eskimos贸w Alaski) i „A Summer in Alaska” (1891, o podr贸偶ach po Alasce).

Nikt w literaturze polskiej dotychczas nie zauwa偶y艂, 偶e na Alasce s膮 G贸ry Schwatki - Schwatka Mountains. Znalaz艂em je przegl膮daj膮c dobr膮 map臋 Alaski. Nie ma o nich ani o Schwatce 偶adnej informacji tak w ameryka艅skiej encyklopedii „Funk & Wagnalla New Encyclopedia” (t. 1-15, 1975), jak i w „Encyclop膰dia Britannica” (t. 1-10, 1980), ani w „Wielkiej Encyklopedii Powszechnej PWN” (t. 1-13, 1962-71). Le偶膮 one w pn.-zach. cz臋艣ci stanu, zaraz powy偶ej Ko艂a Podbiegunowego, mi臋dzy g贸rnymi biegami rzek: Alatna (na zach贸d), Kobuk (od po艂udnia) i Noatak od p贸艂nocy. Maj膮 d艂ugo艣膰 215 km i 143 km szeroko艣ci i obejmuj膮 obszar ok. 19 000 km kw., najwy偶szy szczyt – Mount Igikpak ma 2523 m n.p.m. G贸ry Schwatki nale偶膮 do pasma g贸rskiego G贸r Brooksa (Brooks Range).

Polscy podr贸偶nicy przywozili z sob膮 do kraju r贸偶ne ciekawe okazy. Np. w Muzeum Etnograficznym w Warszawie jest cenny zbi贸r rze藕b z ko艣ci ssak贸w morskich tubylc贸w z Alaski.

Przej艣cie Alaski pod w艂adz臋 Stan贸w Zjednoczonych Ameryki nie pomniejszy艂o roli Polak贸w w tym kraju. Ju偶 sam traktat sprzeda偶y Alaski t艂umaczy艂 z j臋zyka rosyjskiego na angielski Polak Henryk Korwin Ka艂ussowski, w okresie Powstania Styczniowego (1863-64) emisariusz polskiego Rz膮du Narodowego. W pierwszych w艂adzach ameryka艅skich Alaski by艂 ich doradc膮 geograficzno-historycznym.

Od chwili odkrycia z艂ota w dolinie rzeki Jukon w 1896 r., co zapocz膮tkowa艂o tzw. „gor膮czk臋 z艂ota”, Alaska pobudza艂a wyobra藕ni臋 wielu Amerykan贸w i ludzi na ca艂ym 艣wiecie wierz膮cych w sw膮 szcz臋艣liw膮 gwiazd臋 lub po prostu pragn膮cych wzbogaci膰 si臋, my艣liwych, awanturnik贸w i badaczy. W艣r贸d tych wielkich rzesz ludzkich przyby艂ych szuka膰 tu szcz臋艣cia nie zabrak艂o r贸wnie偶 Polak贸w. Bowiem je艣li nawet na z艂otono艣nych polach Nowej Zelandii szcz臋艣cia szuka艂o ok. 100 Polak贸w, to du偶o wi臋cej musia艂o ich by膰 na Alasce. Niestety temat ten, na pewno bardzo fascynuj膮cy, podobnie jak sama historia „gor膮czki z艂ota”, ci膮gle czeka na swego historyka. Z Alaski, a w艂a艣ciwie z miasteczka Skagway, udawa艂o si臋 kolej膮 do s艂ynnego kanadyjskiego Klondike tysi膮ce kopaczy z艂ota (ok. 30 000), w艣r贸d kt贸rych, jak zaznaczy艂em, musieli byli r贸wnie偶 i Polscy.

Po przej艣ciu „gor膮czki z艂ota” wi臋kszo艣膰 przybysz贸w wyjecha艂a z tego ch艂odnego i dzikiego w swej naturze kraju. A ch臋tnych do osiedlenia si臋 tutaj by艂o niewielu. Jeszcze w 1940 r. Alask臋 zamieszkiwa艂o zaledwie 70 000 ludzi. To tyle co nic. Po II wojnie 艣wiatowej, a szczeg贸lnie po odkryciu bogatych z艂贸偶 ropy naftowej i gazu ziemnego nast膮pi艂 rozw贸j gospodarczy Alaski. W 1960 r. ludno艣膰 jej wzros艂a do 200 000, a w 1970 r. do 302 000. W艣r贸d przybysz贸w nigdy nie brakowa艂o r贸wnie偶 Polak贸w, chocia偶 ich liczba og贸lna nie by艂a wielka. Wed艂ug ameryka艅skiej Encyklopedii Katolickiej w 1907 r. mieszka艂o na Alasce ok. 200 Polak贸w. Wi臋kszy nap艂yw Polak贸w tutaj nast膮pi艂 po II wojnie 艣wiatowej (1939-45). Osiedli艂 si臋 tu np. Edmund Borkowski z armii gen. Andersa. T臋skni膮c jednak za krajem rodzinnym w 1965 r. wr贸ci艂 do Polski i zamieszka艂 w Sopocie. W mie艣cie Ketchikan osiedli艂 si臋 po przej艣ciu na emerytur臋 Polak ameryka艅ski w trzecim pokoleniu Ronald Tadeusz Ziembinski i jest tam taks贸wkarzem. Jest o偶eniony z Polk膮 z Krakowa. 呕ycie na Alasce bardzo sobie chwali.

Obecnie w tym tak odleg艂ym nawet od w艂a艣ciwych Stan贸w Zjednoczonych Ameryki i stawiaj膮cym niema艂e wyzwanie dla przybysz贸w stanie 偶yje ca艂kiem spora Polonia. Przeprowadzony w 2000 r. spis ludno艣ci wykaza艂, 偶e na Alasce mieszka艂o 13 268 Polak贸w, kt贸rzy stanowili 2,1% og贸艂u ludno艣ci stanu. S膮 to stali mieszka艅cy stanu. Opr贸cz nich mieszka tu trudna do ustalenia liczba Polak贸w z Polski pracuj膮cych tu dorywczo. S膮 to w du偶ej cz臋艣ci rybacy z upad艂ych polskich flot rybackich, g贸rnicy i osoby zatrudnione w sezonie turystycznym. S膮 te偶 ludzie szukaj膮cy wyzwa艅 i lubi膮cy dzik膮 przyrod臋, chc膮cy 偶y膰 klimatem „Ostatniej Rubie偶y”. Jednym z nich jest zabu偶anin Piotr Kopiec, kt贸ry mieszka w swoim pensjonacie w historycznej willi pierwszego burmistrza Anchorage.

Amerykanie polskiego pochodzenia s膮 aktywni w 偶yciu Alaski i lokalnego Ko艣cio艂a katolickiego. I tak np. Alan Czajkowski jest (2005 r.) kierownikiem biura technicznego Urz臋du Miejskiego w Anchorage. W tym偶e mie艣cie s臋dzi膮 S膮du Wy偶szego jest Peter Michalski, a s臋dzi膮 S膮du Okr臋gowego Gregory J. Motyka. W zarz膮dzie stra偶y po偶arnej miasta Fairbanks wysokie stanowisko (deputy fire marshall) zajmuje Ernest Misewicz. Podpu艂kownik Thad Kowlowicz jest dow贸dc膮 oddzia艂u Alaska National Guard w bazie lotniczej w Clear. W kurii katolickiej diecezji Fairbanks pracuje dw贸ch Amerykan贸w polskiego pochodzenia: Thomas E. Buzek – jako administrator gospodarczy i Lucy Dalsky – jako kierowniczka biura Alaskan Shepherd Office. Katechetk膮 w parafii 艣w. Katarzyny ze Sieny w Petersburgu w diecezji Juneau jest Cate Kowalski. Oczywi艣cie to tylko kilka spo艣r贸d wielu przyk艂ad贸w.

Polonia na Alasce jest jak widzimy nieliczna i na dok艂adk臋 rozproszona po ca艂ym tym wielkim stanie. St膮d nie jest zorganizowana w oddzielne struktury o charakterze narodowo艣ciowym. Nie istnia艂a i nie istnieje tu 偶adna organizacja polska, nie ma tu swego reprezentanta Kongres Polonii Ameryka艅skiej i w 偶adnym ko艣ciele katolickim na Alasce, nawet w tak du偶ych miastach jak Anchorage i Fairbanks nie jest odprawiana msza polska, chocia偶 aktualnie (2005 r.) w Anchorage pracuje ks. Justin Dzikowicz, OSB przy parafii 艢wi臋tego Krzy偶a, a w Fairbanks marianin - o. Gerald Ornowski – kapelan na tutejszym uniwersytecie od 1997 r. (parafia uniwersytecka p.w. 艣w. Marka); przedtem by艂 on proboszczem parafii 艣w. Micha艂a w St. Mich膰l 1990-94. Poza nimi w diecezji Fairbanks pracuj膮 ksi臋偶a: Maciej Napieralski - administrator parafii 艣w. Teresy w Aniak, 艣w. Rodziny w Holy Cross i Niepokalanego Pocz臋cia w Kalskag oraz Andrzej Ma艣lanka - proboszcz parafii 艣w. J贸zefa Berchmansa w Galena i administrator parafii 艣w. Franciszka Regis w Huslia.

Nie znaczy to, 偶e Polacy na Alasce nie utrzymuj膮 艂膮czno艣ci ze sob膮 i krajem ojczystym. Odwiedzaj膮 si臋, utrzymuj膮 艂膮czno艣膰 z Polsk膮 i ciesz膮 si臋 ze spotkania z ka偶dym rodakiem z Polski. Mistrzyni Polski junior贸w w biegach g贸rskich Iwona Bota, kt贸ra bra艂a udzia艂 w mistrzostwach 艣wiata, odbytych na Alasce we wrze艣niu 2003 r., i na kt贸rych zaj臋艂a doskona艂e, dziesi膮te miejsce, po powrocie do Polski m贸wi艂a nie tylko o niezwyk艂ej urodzie tej cz臋艣ci 艣wiata, jej surowym klimacie i trudach do pokonywania wzniesie艅 w czasie biegu, ale wspomina艂a te偶 gor膮ce przyj臋cie, jakie zgotowali jej zamieszkali na Alasce Polacy.

W okresie Polski Ludowej niewielkie by艂y kontakty Polak贸w z kraju z Alask膮. W ramach prac organizowanych pod auspicjami Mi臋dzynarodowego Komitetu Bada艅 Arktyki (IASC) i w ramach Mi臋dzynarodowego Roku Geofizycznego (1957) polscy glacjolodzy o geografowie prowadzili badania m.in. na Alasce, jak np. profesor Uniwersytetu Wroc艂awskiego Alfred Jahn. W 1977 r. badania i ustalenia zmian w zanieczyszczeniu powietrza na przyk艂adzie lodowc贸w Alaski prowadzi艂 lekarz, fizyk i znany na 艣wiecie radiobiolog polski Zbigniew Jaworowski, w ramach polsko-ameryka艅skiej wyprawy naukowej „Glacier Pollution Study”. W wyprawie tej uczestniczy艂 r贸wnie偶 Maciej Kuczy艅ski.

Od czasu do czasu przybywali tu na jakie艣 zawody polscy sportowcy, a przede wszystkim polscy alpini艣ci zdobywa膰 najwy偶sze szczyty Alaski. Na najwy偶szy szczyt Alaski i w og贸le Stan贸w Zjednoczonych oraz Ameryki P贸艂nocnej – McKinley 6194 m polscy alpini艣ci dokonali pierwszego wej艣cia 1974 r. Kierownikiem tej wyprawy, podczas kt贸rej dokonano innych trudnych wej艣膰 szczytowych by艂 Henryk Furmanik, a jego zast臋pc膮 Adam Bilczewski. W艣r贸d zdobywc贸w McKinley by艂 m.in. Jerzy Kukuczka, potem jeden z najwi臋kszych himalaist贸w XX w. – zdobywca, jako drugi alpinista na 艣wiecie, wszystkich 14 szczyt贸w 艣wiata przekraczaj膮cych 8000 m. Potem Ryszard Paw艂owski by艂 a偶 8 razy przewodnikiem dla innych alpinist贸w na McKinley; w艣r贸d zdobywc贸w szczytu byli tacy znani alpini艣ci polscy jak: Marek Malaty艅ski, Piotr M艂otecki (1989) czy Szymon Wdowiak. Z Polek pierwsza na McKinley wesz艂a w 1996 r. Anna Czerwi艅ska. W 1999 r. na McKinley wszed艂 ksi膮dz katolicki z Polski Krzysztof Gardyna.

W 1976 r. odby艂a si臋 polsko-ameryka艅ska wyprawa „Alaska 76” w G贸ry 艢wi臋tego Eliasza, na granicy Alaski z Kanad膮. Na prze艂omie kwietnia i maja 2003 odby艂a si臋 kolejna polska wyprawa alpinistyczna na Alask臋 – tym razem w g贸ry Kichatny, rzadko odwiedzany masyw g贸rski. Niezwyk艂e nagromadzenie w tym masywie cel贸w bigwallowych (granitowe monolity do 1000 m wysoko艣ci) i opinia o tym miejscu jako o "najtrudniejszej 艣cianie Ameryki P贸艂nocnej", 艣ci膮gn臋艂o uwag臋 polskiego zespo艂u alpinistycznego w sk艂adzie: Marcin Tomaszewski, Krzysztof Belczy艅ski, David Kaszlikowski. Zesp贸艂 za cel obra艂 sobie po艂udniowo-wschodni膮 艣cian臋 Citadel, wcze艣niej zdobyt膮 tylko dwa razy i dwiema r贸偶nymi drogami. Polacy poszli now膮 drog膮 - samym 艣rodkiem wybitnego filara, na zmian臋 wspinaj膮c si臋 strzelistymi rysami (C3, niekt贸re po 100 m d艂ugo艣ci) lub przekradaj膮c si臋 przez kruchy teren i gro藕nie wisz膮ce "szafy". Nowa „polska” droga otrzyma艂a nazw臋 „Last Cry of Butterfly" – „Ostatni Krzyk Motyla”. Ma ona ok. 1200m d艂ugo艣ci, a na pokonanie jej w 25 wyci膮gach zaj臋艂o alpinistom 12 dni. Polska droga jest w tej chwili najtrudniejsz膮 lini膮 na 艣cianie Citadel. Na uwag臋 zas艂uguje z艂o偶ono艣膰 terenu co szczeg贸lnie przypad艂o do gustu naszej ekipie. Ostatni krzyk motyla to prawie 800 metr贸w idealnie pionowego monolitycznego granitu plus alpejska grani贸wka i lodowe kuluary (ok. 400m). Wyczyn ten zosta艂 uznany za najwybitniejsze osi膮gni臋cie polskiego alpinizmu w 2003 r. i jedno z najwi臋kszych polskich osi膮gni臋膰 alpinistycznych na kontynencie ameryka艅skim.

Uczestnik wyprawy Krzysztof Belczy艅ski tak t艂umaczy genez臋 nazwy polskiej drogi na Cytadeli - „Last Cry of Butterfly" – „Ostatni Krzyk Motyla”: "Praktycznie jedyne 偶ycie, jakie widzieli艣my w mro藕nej momentami 艣cianie to by艂y..... motyle! Skubane w s艂o艅cu fruwa艂y i siada艂y na naszym kolorowym sprz臋cie. Jak przychodzi艂a dup贸wa, to albo umiera艂y albo hibernowa艂y, trudno powiedzie膰. W ka偶dym razie w temperaturze -10oC, -20oC nie dawa艂y ju偶 偶adnych znak贸w 偶ycia."

Dzisiaj do tego cudownego zak膮tka 艣wiata, jakim jest Alaska, przybywa rokrocznie du偶o turyst贸w z Polski, a jeszcze wi臋cej z du偶ych o艣rodk贸w polonijnych w Ameryce i Kanadzie. 艢lady tego widoczne s膮 nie tylko na Alasce ale r贸wnie偶 w Internecie. Np. obie偶y艣wiat z Polski Andrzej Sochacki podczas pobytu z synem na Alasce odwiedzi艂 mi臋dzy innymi najbardziej wysuni臋te miasteczko na p贸艂noc w tej cz臋艣ci 艣wiata, osad臋 Eskimos贸w Barrow i lata艂 male艅kim samolocikiem nad najwy偶szym szczytem Alaski i Ameryki P贸艂nocnej Mc Kinley oraz 艣ledzi艂 wieloryby w cie艣ninie ko艂o Anchorage.

Andrzej Badura opisuje wycieczk臋 samochodow膮 przez Alask臋 do Ko艂a Podbiegunowego i wypraw臋 nad rzek臋 Jukon w 1998 r., a Ryszarda L. Pelc opisuje swoj膮 wycieczk臋 statkiem turystycznym do Zatoki Lodowcowej w pd.-wsch. Alasce w 2002 r. Na statku „Spirit”, kt贸rym p艂yn臋艂a, spotka艂a Polk臋 na nim pracuj膮c膮.

Najbardziej znanymi mieszka艅cami Alaski - Amerykaninami polskiego pochodzenia s膮: Frank H. Murkowski, biskup Mich膰l Joseph Kaniecki, S.J. i Lisa Murkowski.

Frank H. Murkowski jest od 2002 r. gubernatorem stanu Alaska (kadencja do 2006 r.). Urodzi艂 si臋 w 1933 r. w stanie Waszyngton, jednak od m艂odzie艅czych lat 偶y艂 na Alasce. W 1951 r. uko艅czy艂 gimnazjum w Ketchikan, a w 1955 r. ekonomi臋 na uniwersytecie w Seattle. W 1966 r. zosta艂 rz膮dowym komisarzem ds rozwoju Alaski, w 1971 r. dyrektorem (prezydentem) Alaska National Bank of the North w Fairbanks, potem prezesem Stowarzyszenia Bankier贸w stanu Alaska i Izby Handlowej stanu Alaska. W latach 1980-2002 by艂 senatorem ze stanu Alaska z ramienia Partii Republika艅skiej (4 kadencje) i w 2002 r. zosta艂 gubernatorem Alaski. W 2002 r. senatorem ze stanu Alaska r贸wnie偶 z ramienia Partii Republika艅skiej zosta艂a spokrewniona z Frank’iem Murkowskim Lisa Murkowski, z zawodu prawnik, urodzona w 1957 r. w Ketchikan.

Urodzony w polskim getcie w Detroit w 1935 r. i wy艣wi臋cony na ksi臋dza w 1965 r. Mich膰l Joseph Kaniecki by艂 znanym jezuit膮 i misjonarzem na Alasce (m.in. 1967-75 proboszczem parafii 艣w. Franciszka Ksawerego i kapelanem wojskowym bazy lotniczej w Kotzebue). 8 marca 1984 r. papie偶 Jan Paw艂 II mianowa艂 go biskupem koadiutorem diecezji Fairbanks na Alasce i 1 maja tego roku zosta艂 konsekrowany na biskupa. Ordynariuszem diecezji Fairbanks zosta艂 bp Kaniecki 1 czerwca 1985 r. i urz膮d ten piastowa艂 do swej 艣mierci 6 sierpnia 2000 r. By艂 duchowym przyw贸dc膮 ponad 20-tysi臋cznej rzeszy katolik贸w na terenie swojej wielkiej obszarowo diecezji. Trwa艂ymi pami膮tkami po bp Kanieckim s膮 ko艣cio艂y p.w. 艣w. Patryka w Barrow i 艣w. J贸zefa w Nome, zbudowane dzi臋ki jego staraniom i konsekrowane przez niego w 1993 i 1994 r. Ks. Kaniecki nominacj臋 biskupi膮 otrzyma艂 w przeddzie艅 21. pielgrzymki „polskiego” papie偶a Jana Paw艂a II (2-12 maja 1984), kt贸ra rozpocz臋艂a si臋 na Alasce 2 maja 1984 r.; na lotnisku w Fairbanks wita艂 papie偶a wsp贸lnie z prezydentem Ronaldem Reaganem. Papie偶 Jan Paw艂 II by艂 na Alasce z pielgrzymk膮 tak偶e w lutym 1981 r.

Alaska – kraj dalej ni偶 daleko od Polski, a jednak jak偶e w niej wiele polskich 艣lad贸w.

Marian Ka艂uski, Australia, 25 marca 2005 r.

Source: PAP

Martin Transports International
CalPolonia
AzPolonia